Jászárokszállási

Széchenyi István

Általános Iskola

és AMI

Határtalanul

 

 

 

 

 


Határtalanul 2023.

2023. május 30. és június 2. között a Jászárokszállási Széchenyi István Általános Iskola tanulói Határtalanul pályázat keretében szlovákiai kiránduláson vehettek részt. Az út remek lehetőséget biztosított számukra, hogy új élményeket szerezzenek, illetve az iskolában tanultakat testközelből láthassák, elmélyíthessék tudásukat az egyes tantárgyakból. Többek között történelemből, hiszen az általunk meglátogatott helyszínek mind-mind Magyarországhoz tartoztak a trianoni békeszerződés előtt.

Utunk állomásai szinte kivétel nélkül kapcsolódtak a magyar történelemhez, vegyük is sorra ezeket!

Első állomásunk selmecbányai, Kálvária volt. Ez minden valószínűséggel ez a történelmi Magyarország legimpozánsabb kálváriája. A kálvária körüli túra után a Leányvárat tekintettük meg. A várat Rössel Borbála építette, a legenda szerint mesés vagyont örökölt, de két kézzel szórta pénzt és végül szegényen halt meg. A program ezután a városban folytatódott, itt számos érdekes látnivalót megtekintettünk. Ezek közül az egyik legfontosabb a Szentháromság tér és az ott található Szentháromság szobor volt. Ez a szoboregyüttes a barokk művészet egyik kiemelkedő darabja, emellett az UNESCO Világörökség része is. Majd tettünk egy sétát a város történelmi hangulatot árasztó utcáin, eközben felkerestük a Lyceumot. Ez az épület azért volt fontos számunkra, mert a falán egy emléktábla található Petőfi Sándorról, aki a Lyceum növendéke volt 1838-39-ben. Ezt az emléktáblát iskolánk tanulói megkoszorúzták tiszteletünk jeléül.

Programunkat szintén egy bányavárosban, Körmöcbányán folytattuk. Egy kellemes késő délutáni, kora esti túra közben tekintettük meg a város történelmi emlékeit. Majd másnap reggel teljes egészében bejártuk a régi várnegyedet itt többek között megtekintettük a XIV. századi régi városháza épületét, illetve a Szent Katalin-templomot is, mely gótikus stílusban épült.

Következő állomásunk Bajmóc volt. Itt a Várkastélyban töltöttük el a napunk nagy részét. A kastély eredete a XI. századig nyúlik vissza és a magyar történelem fontos személyei és családjai birtokolták az idők során. Közülük érdemes megemlíteni Csák Mátét, Hunyadi Mátyást, fiát, Corvin Jánost. A kastély gótikus stílusban épült, majd a Thurzó család reneszánsz stílusúra építette át. Majd a 17. században a Pálffy család vette birtokba, és egészen a 20. század elejéig az övék volt. 1889 és 1910 között gróf Pálffy János építette át a kastélyt a mai formájára, amely így a Loire menti várkastélyokat idézi. Fontos még megemlíteni, hogy a gróf szinte a világ minden tájáról gyűjtött össze műkincseket és ezek a mai napig itt vannak kiállítva.

Ezt követően a Bachledka lombkorona-ösvényhez látogattunk el. A Tátra lábaitól  csodálatos kilátás nyílt a történelmi Magyarország határaira.

Programunk következő állomása Lőcse volt. „Szokásunkhoz híven” itt is számos látnivalót megnéztünk, főleg a reneszánsz és gótikus műemlékekkel teli óvárosban kerestük a szebbnél szebb látnivalókat. Többek között a gótikus stílusban épült városházát, az épület története egészen a XVI. századig nyúlik vissza, majd mai formáját a XIV. században nyerte el. Majd a Szent Jakab-templomot tekintettük meg, amely gótikus stílusban épült és egyedülálló oltárgyűjteménnyel rendelkezik. A templomban található a Lőcsei Pál mester által gótikus készített szárnyas oltár. Ezt a világ legmagasabb fából készült oltáraként tartják számon, több mint 18 méter magas. Ezt követően várostól nem messze a Mária-hegyen található kálváriát is útba ejtettük. A hely egyik érdekessége, hogy 1995. nyarán II. János Pál pápa itt tartott szentmisét.

Utunkat Késmárkon folytattuk, itt az evangélikus templomot tekintettük meg, amely a Világörökség része. A templom 1711-ben épült, érdekessége, hogy teljes egészében fából készült. Ezt követően az Új evangélikus templomot tekintettük meg, ez az eddig látott épületekhez képest viszonylag új, XIV. századi épület. Egyedülálló vörös színével egyenesen vonzza turisták tekintetét. A templomban található Thököly Imre végső nyughelye.

Utazásunkat Kassán zártuk a történelmi belvárosban tett séta után a Szent Erzsébet-dómot tekintettük meg. A templom gótikus stílusban épült és ez Szlovákia legnagyobb temploma. Mai formáját a 19. század végén nyerte el, több újjáépítést és átépítést követően. A székesegyházban található II. Rákóczi Ferenc végső nyughelye is.

Összegezve a kirándulás tapasztalatit nagyon pozitívan tudom értékelni a programot. Ez volt az első nagy létszámú kirándulás, amelyen részt vettem az iskolában. Úgy érzem sikerült elmélyítenem a kapcsolatomat a tanulókkal. Az egyes állomásokon kiegészítettem számúkra az idegenvezető közlendőjét egy-egy érdekességgel. Ezeket az információkat érdeklődéssel fogadták.

A tartalmas napok után elmondható, hogy tanulóink rengeteg új élménnyel gazdagodtak. Elmélyíthették, szélesíthették a tudásukat, történelem, kultúra, művészet, építészet területén.

 
 
 

 

 

 

Kezdőlap

Képtár

Diákok

Tanárok

Programok

Eredmények

Kapcsolat