Jászárokszállási

Széchenyi István

Általános Iskola

és AMI

Március 15.

 

 

 

 

 


A Nemzeti Dal diadala

 Ismét lezajlottak a március 15-ei megemlékezések országszerte. Ez alkalomra egységesen tűzzük ki a kokárdát, amely díszíti ünneplő ruhánkat az 1848-49-es forradalom és szabadságharcra emlékezve. Ez évben is az időjárás viszontagságaival küzdöttünk, városunkban is orkánerejű széllel kellett megbirkózni a koszorúzási ünnepségen résztvevőknek.
A hagyományokhoz híven a koszorúzók felvonulása után a Himnuszt hallhattuk az általános iskola énekkarától, melynek dallamát a szél messze repítette minden hű magyar szívhez. Vers, az ünnepi beszédíró pályázat nyertes művének felolvasása, trombitaszó, Gergely Zoltán polgármester úr köszöntője, a pártok és a civil szervezetek koszorúinak elhelyezése volt az ünnepség évek óta megszokott ritmusa.
A megemlékezés a művelődési házban folytatódott, ahol tradicionális módon az általános iskola 7. osztályos tanulói adtak színvonalas műsort, mellyel méltóképen emlékezhettünk a forradalom hőseire.
A műsor a Nemzeti dal diadala címet kapta, melyben a Petőfi Sándor által írt vers útját követhettük végig századokon át a diákok segítségével. Az előadás híres, forradalom emlékére íródott versekkel indult. „Ünnep ez a szép nap szívben, templomokban, a hazaszeretet fáklyája kilobban, s fényt derít a múltra.”
Ezután egy Pilvax kávéházi jelenet következett, ahol a 12 pont felolvasása után a Nemzeti dal is elhangzott, amely gyújtózsinór volt a forradalom kirobbanásához. A forradalmárokat megjelenítő gyerekek teljes átéléssel zengték a költemény buzdító szavait.
Lassan, zörögve indult a nyomdai gépezet, amelynek munkafolyamatát kiválóan jelenítették meg a neonfényben úszó betűk, mellyel a szereplők egyfajta táncot jártak. Így szimbolizálták, hogy a Nemzeti dal a 12 ponttal együtt az első volt, amit a szabad sajtó kinyomtatott az elfoglalt Landerer-nyomdában.
Az előadás több mint egy évszázadot lépett előre, amely a Nemzeti dal 1956-os forradalmi szerepéről szólt. A népet akkor is ez az induló ösztönözte, amely szinte a forradalmak himnuszává vált. „Talpra Petőfi! Sírodat rázom: Szólj még egyszer a Szabadságról!”- énekelték a diákok.
A teremben uralkodó komoly hangulatot kitűnő humorral törte meg a cenzori jelenet, melyben két dal megjelenéséről döntöttek. Bár a 1973-ban íródott Tolcsvay féle dal lemezen való megjelenését nem engedélyezték az mégis fülbemászó dallamot adott a Nemzeti dalnak mellyel az emberek tudatába vésődött a mái napig. S ezt nyilvánvalóan tükrözte, hogy a gyönyörű dallamot a szereplők is felidézték, kórusban énekelték el.
Gergely Zoltán polgármester úr virágcsokorral köszönte meg a felkészítő tanárok, Antal Péterné, Csomor-Fehér Nikolett, Érsekné Kácsor Edina és Méri Judit valamint a díszletet elkészítő Kiss Gáborné munkáját. Energiát és időt nem sajnálva alkották meg a diákokkal együtt azt az elismerésre méltó munkát, amelyet megtekinthettünk az év egyik legfontosabb nemzeti
ünnepén.
A gimnáziumban ez évben is kiírásra került az ünnepi beszédíró pályázat. A nyerteseknek Gergely Zoltán adta át a jutalmat. 1. Kovács Viktória, 2. Gura Bálint, 3. Jakus Boglárka lett. Kovács Viktória forradalomhoz fűződő gondolatait a koszorúzási ünnepségen hallhattuk.  
Az ünnepségre évek óta galériává alakul a művelődési ház nagyterme. A kiállítást Ördög Margit, tűzzománc készítő nyitotta meg. Idén az általános iskola művészeti műhelyeinek alkotásait lehet megcsodálni a terem paravánjain. A kiállított művek között megtalálhatóak a szakkörök témáihoz készített munkák és a gyerekek saját kreációi is. Éppen ezért a kiállítás egy különleges felfedezőút mely elkalauzolja a nézőt az alkotó saját világába. A diákok felkészítő tanára Kiss Gáborné és Kiss László, akiknek saját műveikben is gyönyörködhet az érdeklődő. A művelődési házban április 1-ig
megtekinthetőek az alkotások.
Az emlékezés végén a fellépők nagy meglepetésére és örömére Pócs János, országgyűlési képviselő felajánlott egy térítésmentes kirándulást Budapestre az Országházba, ahová nagy szeretettel várják a szereplőket és felkészítő tanáraikat.

Ballagó Anett



Fotó: Majorné Nagy Mária
 

 

 

 

Kezdőlap

Képtár

Diákok

Tanárok

Programok

Eredmények

Kapcsolat